Kupno złota kolorowego – czy warto

Większość czytelników tego serwisu zetknęło się na pewno z materiałem, który określa się jako białe złoto. Często mówi się o nim zwłaszcza w kontekście wyboru biżuterii czy innych ozdób wykonanych ze szlachetnych metali. Mniej osób jednak wie, że jest to stop, który poza złotem zawiera w większych lub mniejszych ilościach jeszcze inne domieszki. Zazwyczaj w celu uzyskania owego białego koloru, do złota dodaje się nikiel, cynk, srebro lub pallad, widać więc, że domieszki te niekoniecznie muszą podnosić wartość materiału, przynajmniej jeśli chodzi o cenę składników. Bo już wrażenia estetyczne mogą być znacznie ciekawsze, stop taki może wyglądać całkiem podobnie do platyny, choć jest od niej sporo tańszy.

Co ciekawe nie jest to jedyna barwa, jaką można nadać temu szlachetnemu kruszcowi przez różnego rodzaju domieszki. Możemy np. mieć też złoto czerwone dzięki temu, że doda się do niego sporą ilość miedzi, za pomocą zaś dodatku aluminium jego kolor może stać się purpurowy. Barwę błękitną uzyskuje się przez domieszkę galu, wreszcie stworzyć można nawet złoto czarne i bynajmniej nie chodzi tu o ropę naftową, ale o stop żółtego kruszcu zawierający w sobie dodatek węgla. Kolorów tych może być jeszcze więcej, warto jednak z tego wszystkiego zapamiętać, że barwy te uzyskuje się przez różnego rodzaju domieszki, tak więc gram złota np. białego zawiera w sobie tylko większy lub mniejszy jego procent w czystej postaci. Inaczej można powiedzieć, że próba złota tego typu nie jest najwyższa.

Raczej niespotykana jest złota sztabka inwestycyjna mająca kolor biały lub niebieski, choć wcale nie jestem pewien, że takich kiedyś nie wyprodukowano. Materiały takie, jak zostało wspomniane wcześniej, stosuje się najczęściej do wyrobu biżuterii. Nie tylko kolor jest tu jednak ważny, takie stopy charakteryzują się często lepszymi właściwościami fizycznymi niż czyste złoto, a dzięki temu wykonane z nich przedmioty są trwalsze.

Jeśli chodzi o zakup złota tego rodzaju, to zasadniczo nie jest to klasyczna inwestycja w kruszce, często jego ceny są znacznie wyższe od kosztu czystego metalu. Dochodzi tu bowiem jeszcze wartość artystyczna i wkład pracy, który został włożony w wykonanie biżuterii. Na tym portalu nie zajmujemy się jednak inwestycjami w dzieła sztuki, ponieważ to odrębna i rozległa dziedzina wiedzy. W zasadzie możemy tu polecić jeden rodzaj trafnego naszym zdaniem zakupu tego rodzaju dóbr. Świetnie nadają się one na prezenty dla bliskich osób.

Leave a Comment