Wspominaliśmy już tutaj o tym co prawda, jednak pytanie uncja ile to gram wciąż pojawia się tutaj bardzo często, właśnie przez to postanowiliśmy poświęcić temu zagadnieniu nieco więcej czasu. Żeby sprawę uprościć dla Was jeszcze bardziej, zdecydowaliśmy się umieścić w naszym serwisie małą ściągawkę, dzięki której znaczne łatwiejsze będzie przeliczanie uncji na gramy a także w drugą stronę. To bardzo przydatna sprawa, a można wręcz powiedzieć, że nawet zasadnicza dla wszystkich tych osób, które uważają, że rozważne inwestowanie w metale szlachetne może być dobrym sposobem nie tylko na ochronę kapitału, ale także jego efektywne pomnażanie.
Uncja złota – waga
O tym skąd pochodzi uncja pisaliśmy już kiedyś w tym serwisie. Jednostka ta nie należy do żadnego z układów miar i wag, zapewne dlatego nie jest zbyt popularna i wiele osób niedużo o niej wie. We wspomnianym tekście podawaliśmy również jej gramaturę, jednak dla przypomnienia zrobimy to jeszcze raz, otóż waga uncji złota to dokładnie 31,1034768 gramów, przy czym chodzi tu o jednostkę miary używaną w przemyśle jubilerskim oraz służącą do rozliczeń w handlu kruszcami, istnieją bowiem jeszcze inne jednostki wagi, które tak się zwykle nazywa, ale różnią się gramaturą. Ale nie będziemy wprowadzać tu zamętu, przedmiotem tego tekstu jest uncja trojańska (aptekarska lub jubilerska), jako skrót tej jednostki podaje się często litery „oz”.
Przeliczanie uncji na gramy – kalkulator
Żeby to wszystko uprościć jeszcze bardziej, poniżej publikujemy niewielkie zestawienie, które powinno być pomocne dla wszystkich tych, którzy nadal nie bardzo wiedzą, jak przeliczyć uncje na gramy. Oczywiście nie uwzględniliśmy w nim wszystkich tych przypadków, z którymi można się zetknąć, ale na pewno znajdzie się w nim większość najbardziej popularnych i standardowych sztabek a także monet, z którymi można się spotkać na rynku, czyli również na portalach aukcyjnych takich jak Allegro lub eBay. W podanych przykładach posłużymy się złotem, a podawane kwoty będziemy podawać do trzeciego miejsca po przecinku, co jest dla nas wystarczająco dokładną wartością.
- 1/20 uncji złota ile to gram – 1,555 g.
- 1/10 uncji ile to gram – 3,110 g.
- 1/4 uncji złota ile to gram – 7,775 g.
- 1/2 uncji ile to gram – 15,551 g.
- 1 uncja złota ile to gram – 31,103 g.
- 2 uncje ile to gram – 62,206 g.
- 5 uncji złota ile to gram – 155,517 g.
- 10 uncji ile to gram – 311,034 g.
- 100 uncji złota ile to gram – 3110,347 g.
To już większość rozmiarów, w których zazwyczaj występują, platynowe, srebrne albo złote monety bulionowe oraz sztabki, których waga jest przeliczana według owej opisywanej tutaj pozaukładowej miary. Na podstawie powyższej listy można sobie wszystko łatwo i szybko przeliczyć oraz ustalić ile gramów kruszcu się posiada, ale to jeszcze nie wszystko, co może się przydać osobie gromadzącej w ten sposób kapitał.
Jak przeliczyć gramy na uncje – kalkulator
W obiegu powszechne są też takie, których ciężar podawany jest w jednostkach układu SI, czyli w takim wypadku może się bardzo przydać przeliczanie gramów na uncje, zwłaszcza że ceny podawane są zazwyczaj w tych drugich. Poniżej przydatna lista, która znacznie przyspieszy takie operacje. Przy jej pomocy można dosyć łatwo ustalić na przykład to, jak dużo warte są zgromadzone przez nas środki według obowiązujących aktualnie cen spot, czyli takich, po jakich handluje się na światowych giełdach.
- 1 gram ile to uncji – 0,032 oz.
- 2 gramy złota ile to uncji – 0,064 oz.
- 5 gramów ile to uncji – 0,160 oz.
- 10 gramów złota ile to uncji – 0,321 oz.
- 20 gramów ile to uncji – 0,642 oz.
- 50 gramów złota ile to uncji – 1,607 oz.
- 100 gramów złota ile to uncji – 3,215 oz.
- 200 gramów złota ile to uncji – 6,430 oz.
- kilogram gramów złota ile to uncji – 32,150 oz.
W podanych wyżej przykładach wymienione zostały najbardziej powszechne srebrne i złote sztabki, które występują na naszym rynku, a których waga podawana jest w jednostkach układu SI. Aczkolwiek mogą się zdarzyć również inne wielkości, ale i te da się przecież przeliczyć. Nabywając metale szlachetne warto pamiętać o tym, że ceny podawane na przykład w wiadomościach, to notowania ze światowych giełd i raczej trudno je uzyskać w sklepach albo na aukcjach – te zazwyczaj są wyższe. Co także istotne, im niższa waga sztabki lub monety, tym wyższa cena złota lub srebra, którą trzeba za to zapłacić. Trzeba mieć to na uwadze zaczynając w ten sposób oszczędzać.
Pewnie złoto pójdzie do góry mocno.
wagę podaną w gramach DZIELISZ przez 31,1035 aby uzyskać wagę w uncjach.
wagę podaną w uncjach MNOŻYSZ przez 31,1035 aby uzyskać wagę w gramach.