Srebro Allegro – cena uncji i grama (luty – październik)

srebro monetyPrzystępujemy wreszcie do publikacji raportów przedstawiających to, jaka jest cena uncji srebra na aukcjach internetowych. Pod uwagę brane w tym przypadku były sztabki srebra oraz srebrne monety bulionowe, przedmioty te były traktowane wymiennie. Wykresy przedstawiają całość zarejestrowanej sprzedaży opisywanych artykułów w danym miesiącu. Średnie jednak liczone są nieco inaczej, przed ich wyznaczeniem z całości miesięcznego materiału wykluczane są po dwa przypadki, w których cena była najwyższa i najniższa. Dzięki temu aukcje, gdzie na finalizację transakcji mogły mieć wpływ czynniki inne niż wartość kruszcu, np. artystyczne lub też przedmioty wystawione były w złych kategoriach, przez co potencjalni kupcy nie mogli ich odnaleźć, takie licytacje zostały dzięki temu wyeliminowane.

Drugą z analizowanych kategorii stanowiły sztaby kilogramowe, tu transakcji jest znacznie mniej, więc wykonywanie wykresów mijało się z celem. Dla obu tych przypadków podawana jest również cena srebra za gram, dla sztabek, w których zawarta jest uncja srebra, wyznaczana jest ona na podstawie opisywanej wcześniej średniej, jeszcze przed jej zaokrągleniem. Dla kilogramowych sprawa jest prostsza, dla obliczenia tego wskaźnika wystarczy tylko przesunąć o trzy miejsca w lewo przecinek w liczbie oznaczającą średnią miesięczną cenę, jaką uzyskuje 1000-gramowa sztabka srebra. Więcej o metodologii badania tego, jakie są kursy srebra napisaliśmy wcześniej w osobnym artykule.

Kilka miesięcy temu powstał również pomysł, by osobno traktować tzw. aukcje wieloprzedmiotowe, czyli takie, na których w naszym przypadku sprzedaje się kilka uncjowych sztabek, a to może znacząco obniżyć np. koszty wysyłki, większą ilość z pewnością można również sprzedać taniej, dla tych transakcji postanowiliśmy obliczać także osobne średnie. Na tego rodzaju licytacjach sprzedaje się od dwóch, to nawet kilkuset artykułów jednocześnie. Poniżej przedstawiamy kursy srebra zaczynając od miesiąca który skończył się ostatnio, czyli października, a kończąc na lutym, a właściwie tylko jego części, kiedy to rozpoczęliśmy prowadzenie obserwacji.

Cena – srebro – październik 2009

ceny srebra wykres
W październiku sztabki srebrne były sprzedawane średnio po 72 zł za sztukę, zgodnie z przewidywaniami, taniej było na aukcjach wieloprzedmiotowych, na nich artykuły takie można było nabyć średnio już za 69 zł, przy czym warto pamiętać, że oszczędza się w takim przypadku również na wysyłce. Nieco inaczej wyglądają ceny, jakie osiągał gram srebra, gdy w tym zestawieniu uwzględnimy również sztabki kilogramowe, dane przedstawiamy poniżej.

 • Średnia cena grama srebra dla sztabek zawierających uncję metalu wynosiła w październiku ok. 2,31 zł.
 • W przypadku aukcji wieloprzedmiotowych wartość ta sięgała 2,23 zł.
 • Natomiast kupno srebra w jednej sztabce kilogramowej dawało cenę za gram na poziomie 2,33 zł, choć jest to mało dokładne, ponieważ w omawianym okresie sprzedano tylko jeden taki przedmiot.

Interesujące jest to, że bardziej opłacało się zakupić na aukcjach wiloprzedmiotowych mniejsze sztabki lub bulionowe monety srebro w nich zawarte okazało tańsze, niż to, w mało atrakcyjnej kilogramowej sztabie.

Cena – srebro – wrzesień 2009

kursy srebra wykres
We wrześniu było nieco taniej niż w październiku, uncja srebra w sztabkach lub w moneta bulionowa tej wagi kosztowała średnio 70 zł, natomiast takie same artykuły na aukcjach wiloprzedmiotowych wyceniano na 68 zł. Poniżej zamieszczamy ceny grama srebra dla trzech analizowanych przypadków.

 • Na zwyczajnych licytacjach, na których właściciela zmieniała sztabka uncjowa lub moneta bulionowa, kurs skupu srebra za gram wynosił 2,25 zł.
 • W przypadku aukcji z wieloma przedmiotami, cena ta wyniosła 2,18 zł.
 • Gram srebra natomiast zawarty w sztabce kilogramowej kosztował już tylko ok. 1,7 zł.

Tu już wyraźnie widać, że im więcej kupujemy, tym taniej możemy towar otrzymać, różnica ta wcale nie jest mała, między najniższą, a najwyższą ceną wyniosła aż 55 groszy, niby niewiele, jednak przy kilogramie daje to już 550 zł.

Cena – srebro – sierpień 2009

cena srebro
Sierpień był miesiącem, w którym średnia cena zwyczajnie sprzedawanej srebrnej sztabki wyniosła 68 zł. Na aukcjach wieloprzedmiotowych te same artykuły zmieniały właścicieli średnio za 64 zł. A poniżej jak zwykle cena grama srebra dla naszych trzech przypadków.

 • Gram zawarty w uncjowej sztabce sprzedawanej zwyczajnie kosztował ok. 2,19 zł.
 • Na aukcjach z większą liczbą przedmiotów, tą samą ilość srebra można było nabyć już za 2,06 zł.
 • Najkorzystniej było jednak kupić kilogram, bo wtedy gram wychodził za jedyne 1,57 zł.

Także tym razem okazało się, że im więcej, tym taniej.

Cena – srebro – lipiec 2009

srebrne sztabki cena
W tym urlopowym miesiącu kurs srebra za uncję w jednej sztabce wyniósł 73 zł. Aukcji wieloprzedmiotowych jeszcze wtedy nie badaliśmy osobno. Poniżej ceny grama dla sztabek uncjowych oraz kilogramowych.

 • Średnio 2,36 zł płaciło się średnio w lipcu za gram srebra składający się na mniejszą sztabkę.
 • Dla sztabek kilogramowych wartość ta wyniosła natomiast tylko 1,58 zł.

Cena – srebro – czerwiec 2009

sztabki srebra cena
Jedna srebrna sztabka o wadze uncji kosztowała ok. 70 zł, poniżej ceny grama.

 • Ta ilość kruszcu zawarta w sztabce opisanej powyżej kosztowała ok. 2,26 zł.
 • Jeśli ktoś zakupił cały kilogram, to wtedy za gram zapłacił jedynie 1,79 zł.

Cena – srebro – maj 2009

srebrne monety cena
W tym miesiącu za sztabkę srebra, którą się tu zajmujemy, płacono średnio 75 zł, poniżej dane o cenie grama szlachetnego metalu.

 • Kupno srebra w mniejszej kategorii wagowej pozwalało nabyć je średnio za 2,43 zł/gr.
 • Nabywając natomiast kilogram, za jedne gram zapłacilibyśmy już tylko 1,66 zł.

Cena – srebro – kwiecień 2009

cena uncji srebra
Ten miesiąc być może z powodu zawirowań na rynkach finansowych był dosyć kosztowny dla osób nabywających srebro Alegro, za uncjową sztabkę płaciły one średnio 78 zł. Poniżej przedstawiamy jaka była w tamtym okresie cena grama srebra.

 • W mniejszych sztabkach gram kosztował ok. 2,51 zł.
 • Kupując kilogramowe, za tą samą ilość metalu trzeba było zapłacić 1,87.

Cena – srebro – marzec 2009

uncja srebra cena
W marcu za uncjowe sztabki lub tej samej wagi srebrne monety cena wynosiła ok. 78 zł. Poniżej koszt grama w tym samym okresie.

 • Dla sztabek mniejszych wynosił on 2,5 zł.
 • W większych natomiast gram kruszcu kosztował 2,32 zł.

Cena – srebro – luty 2009

gram srebra cena
Luty był pierwszym miesiącem, w którym przystąpiliśmy do analizy średnich cen po jakich sprzedawane są na Allegro srebrne sztabki, zapis dotyczy jedynie kilku dni tego okresu. Kiedy zaczęliśmy śledzić sztabki i monety srebrne sprzedaż tych artykułów odbywała się w owym czasie średnio po 78 zł dla przedmiotów uncjowych. Ile płacono na gram pokazujemy poniżej.

 • Taka ilość opisywanego tu metalu szlachetnego w sztabkach uncjowych kosztowała w tym okresie ok. 2,51 zł.
 • Gram zawarty natomiast w sztabie kilogramowej wyceniany był przez rynek na 1,81 zł.

Jak widać, na podstawie przytoczonych tutaj danych, handel srebrem na Allegro ma całkiem spore rozmiary. Okazuje się, że kruszec najtaniej można zakupić w większych ilościach, czyli trzeba również dysponować do tego większymi środkami. W aukcje wieloprzedmiotowe są również z pewnością korzystniejsze, ze względu na lepsze warunki wysyłki. Wkrótce pojawią się kolejne raporty dotyczące cen srebra, postaramy się już teraz publikować je regularnie, bowiem jak widać, zgromadzone dane są już wystarczające, by mogły stanowić bazę dla kolejnych tego rodzaju artykułów. Okrzepła już również nasza metodologia prowadzenia analiz. W niedalekiej przyszłości pojawią się także raporty opisujące inne metale szlachetne, będzie to między innymi kurs aktualny złota oraz kurs platyny i palladu. Przyjrzymy się w nich również jakie ceny osiągają krugerrandy, a także monety bulionowe NBP. Mamy nadzieję, że dzięki dostarczanym przez nas danym inwestycja w monety i sztabki stanie się prostsza i bardziej opłacalna.

Już od zaraz zacznij kupować i sprzedawać cenne metale na aukcjach, kliknij w link, umożliwia on szybkie zakładanie konta na Allegro. Dzięki temu będziesz mógł już zawierać transakcje.

W razie pytań lub uwag, prosimy o zamieszczanie ich w komentarzach.

Leave a Comment