Gram srebra – jak wyznaczana jest cena

Tak, jak zapowiadaliśmy wcześniej, dziś napiszemy o tym, jak w naszym portalu wyznaczana jest przeciętna cena grama srebra, którą osiąga ono na aukcjach internetowych. Tu należy uściślić, że metal ten jest od złota znacznie tańszy, w związku z czym główną dla nas jednostką będzie uncja srebra. Pomysł śledzenia jego cen również zrodził się w lutym bieżącego roku, jednak nie od samego początku miało ono taką postać jak obecnie. Przede wszystkim dlatego, że nie od pierwszej chwili stały był zakres poszukiwań interesujących nas przedmiotów. Z uwagi na znaczną ich liczbę, wiele było nieświadomie pomijanych. Metody selekcji były więc stopniowo rozszerzane tak, by jak najwięcej istotnych dla nas transakcji zostało odnotowanych.

Sztabki srebra

Jak wspomnieliśmy w poprzednim tekście, w tym przypadku pod uwagę będzie branych znacznie mniej kategorii wagowych przedmiotów, jednak w pewnych przypadkach będą one znacznie liczniejsze. Tu należy też zaznaczyć, że jednakowo traktujemy sztabki srebrne, jak i srebrne monety bulionowe, przynajmniej te o niższej wadze, inaczej jednak postępujemy w wyższej kategorii wagowej. Poniżej wyjaśniamy szczegóły tego podziału oraz wymieniamy, które przedmioty będą przez nas brane pod uwagę.

  • Z uwagi na to, że kurs srebra jest znacznie niższy niż złota kupno sztabki ważącej np. jeden gram jest mało opłacalne (rzadko też takie się spotyka). Dlatego najmniejszą analizowaną przez nas ilością sprzedawanego kruszcu jest jedna uncja srebra licytowana jako sztabka lub moneta bulionowa. W naszych statystykach zaznaczane są również specjalnie wieloprzedmiotowe aukcje Allegro srebro na nich sprzedawane jest w większych ilościach, można np. jednorazowo nabyć 20 monet uncjowych, a to znacząco obniża koszty wysyłki. Do statystyki ogólnej zostaną one włączone jako transakcje z pojedynczym egzemplarzem, będą jednak również stworzone dla nich odrębne obliczenia, opisujące jedynie tego typu licytacje.
  • Kolejna wielkość, którą bierzemy pod uwagę, to kilogram srebra w prostych sztabach nie posiadających żadnej wartości estetycznej, a będących jedynie środkiem do inwestycji w ten metal.
  • Wreszcie nasze zainteresowanie budzić będą również kilogramowe srebrne monety cena ich może być wyższa od opisywanych wcześniej sztabek, ponieważ posiadają również sporą wartość estetyczną. Dzięki temu można też będzie ustalić jakie znaczenie dla kwoty płaconej za przedmiot ma jego wygląd. Tego typu aukcje śledzone są dopiero od niedawna.

Jeszcze o tym, jaka przy transakcji jest zapisywana cena srebro sprzedawane na licytacjach nie zawsze zmienia właściciela za okrągłe sumy. Każda kwota, której końcówka jest mniejsza niż złotówka, jest zaokrąglana od 50 groszy w górę, poniżej tej wartości zaś w dół, tak samo odnotowywane są również wymiany, których przedmiotem jest złoto Allegro. Znaczenie ma także próba srebra, które jest wystawiane na sprzedaż, pod uwagę bierzemy zazwyczaj te sztabki srebra i monety bulionowe, których czystość wynosi 999, może być też mniejsza, pod warunkiem, że licytowany przedmiot zawiera dokładnie uncję kruszcu.

Kolejna część będzie dotyczyła tego, jak analizowana jest cena platyny oraz cena palladu. Pojawi się tam kilka nowych rozwiązań, bowiem te metale na aukcjach nie pojawiają się zbyt często, ale o tym już wkrótce.

W razie niejasności związanych z powyższym artykułem prosimy o pytania w komentarzach.

Leave a Comment