Monety krugerrand – ustalamy ceny złota c.d.

złote krugerrandyKrugerrandy pojawiły się już wcześniej w naszych tekstach, np. gdy pisaliśmy o tym, czym jest moneta bulionowa i wymienialiśmy część ich rodzajów, między innymi tą, o której dziś będziemy pisać. Zapewne niektórzy z czytelników zadają sobie pytanie dlaczego temat ten nie pojawił się w artykule dotyczącym analizy cen za jakie sprzedawane jest złoto Allegro, bo przecież pieniążki te wykonywane są z tego właśnie metalu szlachetnego. Postaramy się to w kilku słowach wyjaśnić poniżej.

Moneta krugerrand jest prawdopodobnie najpopularniejszą postacią, pod jaką sprzedaje się złoto bulionowe. Jej produkcję rozpoczęto w Republice Południowej Afryki już w 1967 roku, początkowo zawarta była w niej dokładnie jedna uncja zlota, później zaczęto produkować także mniejsze, o czym jednak później. Co ciekawe sama moneta waży prawie 34 gramy, a więc więcej niż 1 oz, a to z takiego powodu, że dla poprawienia jej trwałości i odporności na uszkodzenia do cennego kruszcu dodano nieco ponad 8% miedzi. Oznacza to, że nie jest ona wykonana z najwyższej proby zlota, a jedynie z 22-karatowego (czyli pierwszej próby). Jednak nie należy się tym zrażać, bo tak czy inaczej kupując ją nabywamy dokładnie uncję złota czyli w przybliżeniu 31,1 grama.

Złoty krugerrand był również przedmiotem, od którego zaczęliśmy śledzić ceny metali szlachetnych w portalu aukcyjnym. Pierwsze zarejestrowane transakcje pochodzą z końca listopada 2008 roku, więc dane gromadzimy już niemal rok. Poniżej prezentujemy listę przedstawiającą południowoafrykańskie monety na Allegro interesujące dla nas.

  • Krugerrandy w których zawarta jest jedna złota uncja. Są to najcięższe z produkowanych w RPA monet tego tupu. Występują one również najpowszechniej, z pewnością powodem tego jest także to, że do 1980 roku nie produkowało się tam innych ich kategorii wagowych.
  • Kolejne brane pod uwagę, to takie, w których zawarta jest 1/4 oz cennego kruszcu. Te jednak występują dosyć rzadko, a przez to ukazywany przez nie trend cenowy nie będzie zbyt dokładny. Jeszcze trudniej o zakup zlota w monetach tego typu ważących 1/2 oz, bo takie również są produkowane. Choć pojawiają się czasem na aukcjach, to jednak nie są przez nas brane pod uwagę.
  • Wreszcie najmniejsza złota moneta bulionowa z tego zestawu, czyli taka, która zawiera 1/10 uncji szlachetnego metalu. Tych również jest mniej niż wymienionych na początku, jednak znacznie więcej od drugich na tej liście ćwierć-uncjowych.

Jak widać w tym przypadku system wag owych monet oparty jest o uncję trojańską i jej podział na mniejsze jednostki. Tutaj podobnie jak w opisywanej wcześniej metodologii badania tego, jaki ogólnie jest kurs aktualny złota, będziemy mogli ustalić czy waga przedmiotu z cennego metalu ma wpływ na wysokość kwoty, którą ludzie są w stanie zaoferować za gram zlota. Już wkrótce zaczniemy publikować jakie te monety ceny osiągają.

monety złotoNa zakończenie warto również zaznaczyć, że w tym przypadku poza informacją, za jaką sumę taka moneta Allegro zmienia właściciela, odnotowujemy jeszcze jedną rzecz. Zapisujemy mianowicie ile osoba sprzedająca dostała już pozytywnych komentarzy za swoją dotychczasową działalność w portalu aukcyjnym, czyli inaczej, ile transakcji z jej udziałem zakończyło się pełnym sukcesem. Dzięki temu będziemy mogli się kiedyś przyjrzeć, czy taka wystawiona komuś przez innych ocena ma wpływ na kursy metali, po jakich jest on w stanie je sprzedawać. Prościej mówiąc, chcemy sprawdzić, czy dobra opinia ma swoją wartość, a jeśli tak, to ile ona wynosi.

W razie jakichkolwiek uwag, prosimy o podzielenie się nimi na forum.

One thought on “Monety krugerrand – ustalamy ceny złota c.d.

Leave a Comment