Zanim zaczniemy publikować ceny, jakie uzyskuje złoto Allegro i inne metale szlachetne wystawiane tam na aukcjach, musimy przedstawić przynajmniej pobieżnie metodologię, jaką do tego będziemy stosować, bowiem trudno śledzić wszystkie aukcje kruszców, jakie się tam odbywają. Sama idea badania tego, jaki jest kurs aktualny cennych materiałów zrodziła się gdzieś koło początku 2009 roku, w lutym natomiast rozpoczęły się prace nad tworzeniem pierwszych statystyk. Na początku nasze zainteresowanie budziła złota moneta krugerrand. Z czasem obserwacją został objęty również rynek srebra, rynek platyny, a także palladu, jednak dokładniej o tym poniżej.
Sztabki złote
W tym miejscu nie chodzi tylko o żółty kruszec w postaci, jaką sugeruje powyższy tytuł. Brane są tu pod uwagę także złote monety bulionowe, z jednym wyjątkiem, ze statystyk wyłączone zostały tu krugerrandy, jako najpopularniejsze w swojej kategorii są śledzone osobno, ale o tym później. Głównym kryterium w tym zestawieniu jest waga wystawianych na aukcje przedmiotów, oczywiście pod uwagę brana jest również próba zlota, analizowane są tylko te sztabki, które zawierają metal o wysokiej czystości. Istotne jest również to, że staramy się tu unikać przedmiotów mających szczególną wartość artystyczną lub kolekcjonerską, która mogłaby mieć znaczący wpływ na ich wycenę. To niestety prowadzi do pewnej arbitralności decyzji, z zasady przyjmujemy, że jeśli cena sztabki złota lub monety jest kilkadziesiąt procent wyższa, od tej, którą przeciętnie płaci się w danym okresie za tą samą ilość metalu, to transakcja ta nie jest brana pod uwagę. Ze względu na różnorodność kategorii wagowych, w których możliwe jest kupno złota, do analizy wybraliśmy jedynie te najczęściej występujące, wymieniamy je poniżej.
- Najmniejsze brane pod uwagę to takie, które zawierają jeden gram złota, produkowane są przez wiele mennic i często na aukcjach się pojawiają.
- Kolejne, które są rejestrowane, to sztabki pięciogramowe, które również są często spotykane, tu też zaczynają się takie, które produkowane są z myślą o kolekcjonerach, może być na nich prezentowany np. poczet władców danego kraju.
- Zawierające 10 gramów złota, także dosyć powszechne.
- Rzadziej spotykane, ale również brane pod uwagę są dwudziestogramowe.
- Najbardziej standardowe, czyli takie, na które składa się uncja złota, choć należą one już do droższych, zwłaszcza wobec wysokich obecnie cen szlachetnych metali. W tym miejscu także często mogą pojawić się złote monety bulionowe, które są tu traktowane jako zamienniki sztabek.
- Takie, które ważą 50 gramów, te także pojawiają się niezbyt często.
- Najcięższe z branych pod uwagę są sztabki, do których produkcji zużyto 100 gramów złota, one również są licytowane rzadko, bo i ich cena nie jest niska.
Oczywiście nie ujęto tu wszystkich możliwych wag, w jakich handluje się żółtym kruszcem, nie ma tu sztab cięższych niż stugramowe, które także od czasu do czasu pojawiają się w serwisie aukcyjnym. Niewielką reprezentację ma również system oparty o uncję trojańską, bo jest on bardziej rozbudowany. Można na Allegro spotkać np. monety ze złota ważące 1/20 oz, 1/10 oz, 1/4 oz, 1/2 oz, 2 oz i prawdopodobnie jeszcze inne. Wszystkiego śledzić się jednak nie da i w zasadzie nie ma to też sensu, ponieważ sztabki poddane analizie stanowią właściwie cały przekrój wagowy pozwalający na obserwację ogólnych i szczegółowych trendów na tym specyficznym rynku.
Wkrótce opiszemy również jakie sztabki srebra zostały wzięte pod uwagę przy tworzeniu wykresów ilustrujących handel tym metalem. Tam jednak opcji będzie znacznie mniej, dzięki czemu i tekst prawdopodobnie będzie sporo krótszy.