Platyna i rynek platyny – metale szlachetne c.d.

gram platynyMetale szlachetne, którymi się tu zajmujemy, to nie tylko złoto i srebro, ale również platyna, która pod wieloma względami jest bardzo ciekawą pozycją. Kruszcu tego na świecie wydobywa się rocznie jedynie około 160 ton, czyli o wiele mniej niż złota, jeśli doda się do tego jeszcze to, że jest on wykorzystywany w bardzo wielu dziedzinach, to nie można się dziwić, że kurs platyna ma mocno zmienny i zazwyczaj wysoki.

Pierwiastek ten należy również do grupy metali przejściowych, występuje bardzo rzadko w skorupie ziemskiej. Najczęściej spotyka się go w postaci rud, zazwyczaj sporo go jest też w pokładach miedzi i niklu, występuje także jako stop z irydem.

monety platynowePlatynę znali już starożytni grecy, na długi czas jednak o niej zapomniano. Powtórnie została odkryta przez Hiszpanów, którzy sprowadzili ją do Europy z Ameryki Południowej w połowie XVIII w. Uważali oni, że jest to rodzaj srebra i tak też ją nazwali, platina w ich języku znaczyło tyle, co sreberko. W 1828 roku zaczęto z tego metalu produkować w Rosji pieniądze, co ciekawe monety platynowe miały tam niższą wartość niż złote, bito z niej nominały 3, 6 i 12 rubli. Pomysł ten zarzucono jednak już w 1845 roku, jednym w powodów tej decyzji było to, że materiał te był dosyć rzadki. Drugim to, że platyna dzięki swojemu znacznemu ciężarowi świetnie nadawała się do fałszowania złotych monet. Później dopiero kruszec ten zaczęto doceniać, znalazł on kilka głównych zastosowań, które dokładniej opisane zostały poniżej.

  • Najpierw metalem zainteresowała się branża jubilerska, zaczęto z niego wyrabiać ekskluzywne ozdoby. Nadal szeroko stosuje się go w tej dziedzinie, popularne są wykonane z niego zegarki, sygnety czy nawet obrączki ślubne.
  • Platyna okazała się jednak niezwykle użyteczna również w przemyśle, niemal połowę jej rocznego wydobycia wykorzystuje się do produkcji katalizatorów samochodowych (także innych, wykorzystywanych poza branżą motoryzacyjną).
  • Jeszcze jedną gałęzią przemysłu, w której zapotrzebowanie na nią stale rośnie, jest produkcja przyjaznych dla środowiska ogniw paliwowych. Może to mieć szczególnie duży wpływ na rynek platyny w dobie coraz bardziej rozpowszechnionej dbałości o ekologię.
  • Wymienione wyżej zalety spowodowały, że stał się to również metal inwestycyjny, przy którym nawet nasza złota sztabka wydaje się przeciętną lokatą. Pierwsza moneta bulionowa została z niego wybita w 1983 roku.

Jak ciekawy jest rynek platyny świadczą choćby wydarzenia z 2003 roku, gdy ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush zapowiedział przyspieszenie prac nad wykorzystaniem ogniw paliwowych w motoryzacji. Inwestorzy świadomi tego, jakie materiały będą do ich produkcji potrzebne sprawili, że uncja platyny podrożała z dnia na dzień o 19 dolarów. Podobnie znaczenie dla tego, ile wynosi kurs aktualny tego metalu ma stabilność polityczna pewnych znanych z problemów rejonów świata, w których znajdują się ważne jego kopalnie. Nagły zwrot sytuacji w tych miejscach może spowodować, że gram platyny bardzo szybko podrożeje.

Na koniec warto jeszcze dodać, że np. sztabka srebra lub innego kruszcu, jest znacznie łatwiej osiągalna niż sztabka platyny. Duży wpływa na to ma zapewne rzadkość występowania tego metalu i jego wysoka cena. Nie zrażajmy się również, gdy jej próba będzie nieco niższa niż próba złota, bo zwykle wynosi ona 999,5. Wiąże się to z większą trudnością w jej oczyszczaniu.

W związku z przedstawionymi powyżej faktami, można przypuszczać, że inwestycja w monety wykonane z tego materiału przyniesie nam w przyszłości wiele korzyści. Jednocześnie zalecana jest ostrożność, bowiem również na ten rynek coraz większy wpływ mają transakcje spekulacyjne. Wydaje się jednak, że platyna ma moce perspektywy, by stać się korzystną lokatą.

One thought on “Platyna i rynek platyny – metale szlachetne c.d.

  1. chciał bym się dowiedzieć ile jest warta taka moneta jeśli można proszę by ktoś mi odpisał na tą wiadomość

Leave a Comment