Kto produkuje najwięcej złota na świecie

Kopalnia złota

Podarz złota jest d dużej mierze stała, nie da się nagle znacząco zwiększyć światowego wydobycia z dnia na dzień. Ruchy cen złota mogą spowodować, że pewne projekty stają się bardziej opłacalne (przy wzrostach cen złota) lub deficytowe (przy spadkach cen).

Najwięksi producenci złota na świecie to

  • Chiny – 368,3 tony
  • Rosja – 331,1 tony
  • Australia – 327,8 tony

Te dane odzwierciedlają stan z roku 2020, a światowa produkcja złota w tym roku wyniosła 3 478,1 ton. Warto zauważyć, że produkcja złota w Chinach spadła z 383 ton do 368 ton, co stanowi czwarty rok spadków z rzędu, głównie z powodu bardziej rygorystycznej polityki ochrony środowiska1.

Jeśli chodzi o perspektywy na przyszłość, cena złota kontynuuje swój dynamiczny wzrost, osiągając rekordowe poziomy. Eksperci z Société Générale wskazują na kolejne potencjalne cele cenowe dla złota, sugerując utrzymanie trendu wzrostowego. Prognozy na kolejne lata są różne, ale wiele z nich przewiduje dalsze wzrosty cen złota, co może być wynikiem globalnego ochładzania gospodarki i zwiększenia zapotrzebowania na złoto jako składnik portfela inwestycyjnego4.

Podsumowując, najwięksi producenci złota to Chiny, Rosja i Australia, a perspektywy rynku złota na przyszłość wydają się być pozytywne, z potencjałem dalszych wzrostów cen.

Leave a Comment