Srebro – czym jest i dlaczego je kupujemy

srebrne monety bulionoweDziś napiszemy więcej o drugim z metali, które są przedmiotem zainteresowania tego portalu, chodzi mianowicie o srebro. Pierwiastek ten należy do grupy metali przejściowych, w przyrodzie występuje w postaci rodzimej, jak również w rudach. Można powiedzieć, że ma ono podwójną wartość, ponieważ dzięki swoim właściwościom jest szeroko stosowane w przemyśle, a jednocześnie jest metalem szlachetnym masowo używanym w branży jubilerskiej, traktuje się je także jako dobro inwestycyjne.

Szacuje się zasoby srebra są od 15 do 20 razy większe niż złota i co ciekawe podobnie kształtuje się stosunek cen tych kruszców, choć co jakiś czas bywa on mniej lub bardziej zaburzany, z czym mamy do czynienia ostatnio. Roczne światowe wydobycie tego metalu, to około 20 tys. ton, tu warto zaznaczyć, że jego znaczącym producentem jest również Polska, a to za sprawą KGHM. Koncern ten jest trzecim pod względem wielkości dostawcą srebra na świecie, sprzedaje go rocznie znacznie ponad tysiąc ton. Jako ciekawostkę można podać, że srebrna sztabka, jaką można nabyć w tej firmie waży 1000 uncji.

Co ciekawe, wydobycie tego kruszcu rzadko jest podstawową działalnością firm górniczych, zazwyczaj srebro jest produktem ubocznym przy pozyskiwaniu innych metali, takich jak miedź, cynk czy ołów, występuje ono często z nimi w rudzie. Tak też jest w przypadku naszego krajowego koncernu, którego głównym produktem jest miedź, a pobocznymi również opisywany tu metal oraz złoto, platyna i pallad.

srebrne wyrobySrebro od tysięcy lat jest używane do wyrobu ozdób oraz bicia monet, choć zazwyczaj było warte mniej niż złoto, to jednak była to też pewna zaleta, dzięki temu można było przy jego pomocy rozliczać mniejsze transakcje. Z czasem z tego kruszcu zaczęto wyrabiać także elementy zastawy stołowej i inne cenne akcesoria będące wyposażeniem zamożnych domów, choć próba srebra do tego używanego nie była najwyższa. Wiek X, przyniósł masowe zastosowanie lśniącego metalu w przemyśle, ma to związek z jego właściwościami, z których kilka zostało wymienionych poniżej.

  • Jest metalem o najwyższym współczynniku przewodności elektrycznej. W związku z tym często wykorzystuje się je do produkcji wysokiej jakości styków i przewodów.
  • Najlepiej z metali przewodzi również temperaturę.
  • Jest toksyczne dla różnego rodzaju drobnoustrojów, dzięki temu do czasu wynalezienia antybiotyków, to jego związkami zabezpieczano rany przed infekcjami. Dziś dodaje się je np. do materiałów służących do produkcji ubrań, które dzięki temu są zabezpieczone przed rozwijaniem się w nich mikroorganizmów.
  • Jest dobrym katalizatorem, ta własność znajduje zastosowanie np. w procesie produkcji poliestru.
  • Ma bardzo wysoki współczynnik odbicia światła, dzięki temu wytwarza się z niego najwyższej jakości lustra. Jeśli natomiast odpowiednio cienką jego warstwę napyli się na szkło, to uzyskuje się materiał w mniejszym czy większym stopniu przepuszczający światło.
  • Ze względu na to, że jego związki mają właściwości światłoczułe, jest wykorzystywane również w fotografii.
  • Wreszcie główna zaleta tego kruszcu, jako dobra inwestycyjnego, czyli to, że nie można nagle i radykalnie zwiększyć jego podaży, czyli podobnie jak złoto, jest odporny na inflację.

uncja srebraCzęść tych zastosowań powoduje, że wykorzystany do nich metal przepada, czyli, że nie da się go już odzyskać, dlatego światowe zasoby srebra nie zwiększają się co roku o ilość jego wydobycia, ponieważ jego część jest zużywana przez przemysł. Co ciekawe, w kilku ostatnich latach (zapewne przedkryzysowych) popyt roczny na ten kruszec przekraczał jego roczną produkcję, czyli zużywamy już jego wcześniej nagromadzone zasoby. To może świadczyć o tym, że rynek srebra ma przed sobą świetne perspektywy.

Niedługo zaczniemy publikację danych dotyczących tego, jaka jest cena grama srebra na aukcjach. Warto tu jeszcze dodać, że nie jest ono sprzedawane jedynie w postaci sztabek, każdy kto rozważa kupno srebra z pewnością spotka się z czymś takim, jak moneta bulionowa wykonana z tego kruszcu.

Leave a Comment