Złote monety na Allegro – ceny (listopad – październik)

ceny zlotaKolejny publikowany przez nas raport dotyczy cen, za jakie sprzedawane było na aukcjach złoto. Dokładnie chodzi tu o opisywane już wcześniej krugerrandy, z których słynie Republika Południowej Afryki oraz złote monety NBP bielik dystrybuowane przez nasz centralny bank. Postanowiliśmy poza przedstawieniem samych cen uzyskiwanych za złoto Allegro zestawić je również z tymi, które obowiązują w innych miejscach, gdzie możliwy jest jego w miarę prosty zakup. Zdecydowaliśmy się na złoto NBP, ponieważ naszym zdaniem to pewien dosyć obiektywny odnośnik. W małym stopniu zależy on od ustalanych subiektywnie marż drobnych dystrybutorów, jednocześnie kursy, za które kupowane i sprzedawane są tam metale szlachetne w każdym dniu roboczym są uaktualniane.

Porównywać będziemy więc kwoty, za jakie odbywała się sprzedaż złotych monet, w których zawarta jest uncja złota, oraz mniejszych, zawierających 1/10 oz tego metalu. Warto przypomnieć, że moneta krugerrand nie jest produkowana z kruszcu najwyższej czystości, próba złota w jej przypadku wynosi 916, przez to, że zawiera ona nieco ponad 8% miedzi, jest trochę cięższa od tego, ile gram ma uncja, jednak jest w niej dokładnie taka ilość drogiego metalu. Natomiast złote monety w NBP są wykonywane z kruszcu czystego, to jednak nie powinno mieć większego wpływu na ostateczną wartość tych przedmiotów.

W zestawieniach cenowych uwzględnione będą nie tylko monety uncjowe, dla uzyskania całościowego obrazu postanowiliśmy zająć się również mniejszymi, czyli takimi, w których zawarta jest 1/10 oz. Pozwoli to także sprawdzić jak różnią się ceny metali szlachetnych w zależności od tego, ile możemy ich jednorazowo nabyć. Postaramy się ustalić czy istnieje tu zbieżność podobna do tej, którą zauważyliśmy badając to, jaka jest cena srebra za gram.

Jako, że Narodowy Bank Polski podzielił się z nami archiwalnymi informacjami dotyczącymi tego, jakie obowiązywały w nim ceny skupu złota, również te dane będą pokazane na naszych wykresach. W tym miejscu podziękowania dla tej szacownej instytucji. Uwzględnione zostaną na nich także kwoty, za które możliwe było kupno złota NBP, czyli właśnie bielików. Te informacje okazały się znacznie łatwiej dostępne. Poniżej prezentujemy kursy metali szlachetnych w tych postaciach, o których wspominaliśmy powyżej.

Jeszcze kilka słów o tym, jakie okresy były brane pod uwagę podczas opracowywania wyników oraz o tym, jak wyliczane były średnie ceny zlota. Monety, w których zawarta została złota uncja przedstawiane są na wykresach w okresach dwumiesięcznych. Wyliczając średnie kwoty płacone za nie w tych przedziałach czasowych, w przypadku krugerrandów wyeliminowano po jednej transakcji z najwyższą i najniższą ceną. Podobny zabieg zastosowaliśmy w przypadku monet zawierających 1/10 oz cennego kruszcu, jednak w ich przypadku wykresy uwzględniają po trzy miesiące. Czas ten wydłużono dlatego, że aukcji, na których sprzedawano takie przedmioty było znacznie mniej. Zabiegów z „obcinaniem” ekstremów nie stosowaliśmy w przypadku bielików, ponieważ sprzedaż złota NBP odbywa się według kursów wyznaczanych raz dziennie w dni robocze, trudno tu więc mówić o wartościach ustalonych przez przypadek lub pod wpływem innych niż rynek czynników.

Kursy metali – 1 uncja złota (wrzesień – październik 2009)

kursy zlota

Powyżej przedstawiamy jak kształtowały się ceny złota w Polsce we wrześniu i październiku bieżącego roku. W tym okresie w prasie często pojawiały się artykuły informujące o kolejnych rekordowych notowaniach tego metalu. Przyjrzyjmy się, jak dane przedstawione na wykresie wyglądają w liczbach.

 • Po wyłączeniu wartości skrajnych, średnia cena uncji złota zawartej w monecie z RPA wynosiła wtedy 3167 złotych. Jeśli wziąć pod uwagę gram, to w tej formie kosztował on w tym okresie około 102 zł.
 • Jeśli chodzi o zlote monety NBP to można je było tam nabyć w tym czasie średnio za 3338 złotych, czyli gram kosztował około 108 zł.
 • Natomiast skup złota NBP prowadził w tym okresie po około 2758 złotych za uncję, za gram można było dostać wtedy przy okienku mniej więcej 89 zł.

Kursy metali – 1 uncja złota (lipiec – sierpień 2009)

krugerrandy ceny

Prezentowany wykres przedstawia rynek złota w lipcu i sierpniu. Jak widać transakcji na Allegro nie było zbyt wiele. Być może było to spowodowane wakacyjnym spowolnieniem. Możliwe również, że osoby planujące handel kruszcami zwlekały z ich zbyciem lub nabyciem licząc na zmianę trendów cenowych. Poniżej prezentujemy średnie kwoty, za które odbywały się tego typu operacje.

 • Monety krugerrand można było w tym okresie kupić na Allegro średnio za 3132 złote, czyli cena grama złota w tego typu transakcjach wynosiła w tym okresie 101 zł.
 • W NBP cena zlota wynosiła wtedy około 3226 złotych za uncję, co w przeliczeniu na gramy daje 104 zł.
 • Gdyby ktoś natomiast w banku centralnym chciał sprzedać złoto, to dostałby tylko około 2666 złotych za uncjową monetę, czyli niespełna 86 zł za gram.

Kursy metali – 1 uncja złota (maj – czerwiec 2009)

zloto nbp ceny

Powyżej zaprezentowaliśmy jak kształtowała się cena uncji zlota w maju i w czerwcu bieżącego roku. Także tu widać, że kurs metali szlachetnych w NBP był znacznie mniej korzystny zarówno dla sprzedających, jak i kupujących w porównaniu do tego, co można było w tym samym czasie uzyskać na Allegro. Poniżej prezentujemy dokładniejsze średnie.

 • Sprzedaż i skup złotych monet z RPA, o których tu mowa, odbywał się na aukcjach średnio po 3259 złotych, czyli za gram płacono około 105 zł.
 • Jeśli ktoś chciał tą samą ilość kruszcu kupić w NBP, to musiał zapłacić 3482 złote, czyli gram kosztował około 112 zł.
 • Skup złota w NBP w tym okresie odbywał się natomiast po 2876 złotych za uncję, czyli za gram dawano tam około 93 zł.

Kursy metali – 1 uncja złota (marzec – kwiecień 2009)

zloto allegro ceny

Teraz o cenach zlotych monet w marcu i kwietniu. Powyżej znajduje się wykres prezentujący ten okres, poniżej natomiast jak zwykle kilka słów o średnich kursach z tych miesięcy.

 • W tym czasie zloto Allegro kosztowało około 3469 złotych za uncję, czyli za gram płacono w tego typu transakcjach prawie 112 zł.
 • Oczywiście w NBP było drożej, bo tam za tą samą ilość metalu trzeba było zapłacić już niemal 3618 złotych, co dawało za gram około 117 zł.
 • Natomiast sprzedać zlote sztabki o wadze uncji można było w NBP tylko za około 2989 złotych, czyli za gram oferowano tam niewiele ponad 99 zł.

Kursy metali – 1 uncja złota (styczeń – luty 2009)

ceny zlota w nbp

Przedstawiony wykres prezentuje to, jak zmieniały się ceny szlachetnego metalu w dwóch pierwszych miesiącach kończącego się właśnie roku. Widać, że niektóre z przeprowadzonych wtedy transakcji można było znacznie korzystniej rozstrzygnąć udając się do Narodowego Banku Polskiego, jednak ogólny trend nie został zachwiany. O szczegółach poniżej.

 • W tym czasie na Allegro złote monety można było nabyć już za około 3187 złotych, czyli za gram płacono tam niecałe 103 zł.
 • Złoto lokacyjne NBP można było nabyć w tym czasie po około 3477 złotych, czyli gram kosztował tam nieco ponad 112 zł.
 • Cena monet w oficjalnym skupie NBP była oczywiście najmniej korzystna, za uncję można było tam dostać średnio 2879 złotych, czyli za gram dawano tylko niecałe 93 zł.

Kursy metali – 1 uncja złota (listopad – grudzień 2008)

zloto nbp i zloto alegro

Powyższy wykres został wykonany na podstawie danych pozyskanych najwcześniej, jak widać, obejmuje on jedynie samą końcówkę listopada, a ilość transakcji, których przedmiotem był złoty krugerrand nie była duża. Być może powodem tego było m.in. to, że metody zbierania informacji ciągle jeszcze były w fazie precyzowania, niemniej postanowiliśmy opublikować również te, możliwe, że niepełne informacje. Mimo tego, że są dosyć skąpe, to jednak specjalnie nie odbiegają od tego, z czym mieliśmy do czynienia w późniejszych miesiącach.

 • Po odrzuceniu skrajnych wartości (jak widać, w jednym przypadku ktoś sporo za złoto Alegro przepłacił), średnie ceny krugerrandów kształtowały się na poziomie 2619 złotych za sztukę, czyli cena złota zawartego w monetach z RPA na aukcjach wynosiła w tym okresie przeciętnie 84 zł.
 • Za złoto w NBP w tym samym okresie trzeba było płacić odpowiednio 2796 złotych, co dawało mniej więcej 90 zł w przypadku grama. Widać więc że opłaca się nabywać tego typu przedmioty za pośrednictwem Allegro.
 • Wreszcie linia żółta, która przedstawia ceny po których odbywał się skup zlota NBP. Już na pierwszy rzut oka powyższy wykres pozwala dojść do wniosku, że taki sposób pozbywania się metali szlachetnych jest mało korzystny. Potwierdzają to średnie, bank centralny płacił w tym okresie za uncję złota średnio 2310 złotych, czyli za gram można było dostać mniej więcej 75 zł.

Kurs złotych monet – podsumowanie

Przedstawione powyżej dane potwierdzają, że standardowe złote monety na Allegro można dostać znacznie taniej niż np. zloto NBP. Pokazuje to, że jeśli ktoś zada sobie minimum trudu i postanowi zbywać lub nabywać kruszce na aukcjach, to może dzięki temu sporo zyskać. W końcu zakładanie konta na Allegro i późniejsze z niego korzystanie nie jest aż takie trudne. Zwłaszcza, że dzięki temu możemy dokonywać transakcji nie ruszając się z domu.

We wstępie pisaliśmy również, że zajmiemy się w tym tekście analizą cen monet orzeł bielik NBP oraz krugerrand, ale tych, które ważą 1/10 uncji. Temat ten postanowiliśmy jednak przenieść do następnego artykułu, ponieważ ten może już swoją objętością przytłoczyć nawet wyrobionego czytelnika. W takim razie kolejne kursy złota NBP i Allegro opublikujemy w bliskiej przyszłości. Tymczasem zachęcamy do czytania i komentowania tekstów zamieszczonych wcześniej w portalu Złota Sztabka.

Leave a Comment