Dlaczego złoto na Allegro

Ostatnie miesiące, to czas kryzysu finansowego, rynki akcji trzęsą się w posadach, upadają banki, wiele instytucji finansowych znalazło się na skraju bankructwa. Sporo osób zniechęconych do giełdy wycofało z niej kapitał, ale trzymając w ręku swoje dolary, euro czy złotówki również nie czują się pewnie, ich grozę budzi słowo inflacja.

Co zrobić z takim kapitałem? Może bankowa lokata? Tyle, że powiedzenie, iż coś jest pewne jak w banku dawno już wyblakło i dziś używa się go raczej ironicznie. Obligacje skarbowe? Nie tylko w Polsce słychać o rosnących dziurach budżetowych, trzeba być wielkim optymistą żeby wierzyć w to, że państwa spłacą rzetelnie swoje zobowiązania, a kupując obligacje właśnie państwu udzielamy kredytu. Z pewnością w wielu przypadkach zostanie on spłacony pieniędzmi, dodrukowanymi i zamiast zyskać odsetki, raczej stracimy przez spadek wartości pieniądza.

Poza tym jeśli mamy zamiar inwestować w długim okresie czasu, to przypomnijmy sobie, jak świat wyglądał 20 lat temu, porównajmy go do tego, co widzimy dzisiaj i spróbujmy przewidzieć jaki będzie za kolejne dwie dekady. Staje się dosyć jasne, że właściwie niczego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Czy wydając miliony złotych przy kasie państwowego Społem bylibyśmy w stanie wyobrazić sobie, że w nie tak odległej przyszłości wstąpimy do NATO, UE, wymienimy pieniądze i staniemy przed kolejną wymianą, na europejską walutę i tak dalej. Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie nic, albo bardzo niewiele powiedzieć o przyszłości.

Inwestowanie w złoto – recepta na ciężkie czasy

Zlote monety AllegroCo w takim razie mają zrobić osoby, które chcą ulokować kapitał na długi okres, mając jednocześnie pewność, że mimo wahań, cały czas zachowa ono wartość (siłę nabywczą) zbliżoną do tej początkowej lub wyższą. Jedynym właściwym rozwiązaniem, które się nasuwa, jest inwestycja w złoto i inne kruszce. W tym wariancie mamy pewność, że nikt nie „dorobi” większej ilości takiego pieniądza, posiadamy konkretną rzecz mającą konkretną wartość. Warto tu dodać, że siła nabywcza złota jest stosunkowo mało zmienna. To znaczy, że kilkadziesiąt lat temu za określoną ilość złota można było kupić podobny koszyk dóbr jak dzisiaj, czyli naszym oszczędnościom nie zagraża inflacja. Podobnie ma się sprawa z platyną, palladem i srebrem.

Dla wielu osób problematyczne jednak jest to, jak za taki sposób oszczędzania się zabrać. Słyszymy często np. o tym, że cena złota bije kolejne rekordy, że uncja kosztuje już tyle a tyle… no właśnie – dolarów. Czyli trzeba jeszcze wiedzieć cóż to jest ta tajemnicza uncja i ile właściwie kosztuje aktualnie dolar, bo płacąc za zakupy w złotówkach, ma to fundamentalne znaczenie. Wreszcie gdzie to złoto kupić, więcej, gdzie je kupić tanio?

Złoto Allegro – inwestowanie w kruszce dla każdego

Tu dochodzimy do tego, po co istnieje ta strona, mianowicie chcemy się na niej zająć śledzeniem cen srebra i złota lokacyjnego w największym polskim portalu aukcyjnym, czyli Allegro. Przyglądać się będziemy także, choć w mniejszym stopniu transakcjom, których przedmiotem jest platyna i pallad. Dlaczego?

  • Przede wszystkim ceny złota na Allegro i srebra są zazwyczaj ustalane przez licytacje o różnych parametrach, generalnie sprowadzają się do tego, że są dwie osoby, sprzedający i kupujący, to między tymi stronami rozgrywa się transakcja. Czy to nie wolny rynek w czystej postaci?
  • Po drugie, właściwie każda osoba mająca dostęp do internetu może w takich transakcjach brać udział. Aby móc inwestować w metale szlachetne w taki sposób, nie trzeba nawet wychodzić z domu, zakupu i zapłaty można dokonać za pośrednictwem komputera. Jednocześnie mamy dostęp do szerokiej oferty wielu konkurujących ze sobą w jednym miejscu sprzedawców.
  • Wreszcie sami możemy całkiem korzystnie upłynnić tam posiadane aktywa, opłaty pobierane przez Allegro są znacznie niższe niż marże sprzedawców w sklepach. Mówiąc bardziej obrazowo, jeśli sprzedalibyśmy złotą sztabkę np. w kantorze i zaraz po tym chcielibyśmy ją odkupić, to prawdopodobnie cena wykupu byłaby znacznie wyższa od ceny sprzedaży. Na internetowej aukcji nie ma takich problemów, bo zmiana właściciela odbywa się bez zarabiających pośredników, a więc ich marżę zachowujemy dla siebie.

Portal ten ułatwi nam zorientowanie się w aktualnych trendach cenowych. Znajdą się tu porady zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych inwestorów, które pomogą we właściwym lokowaniu kapitału.

Życzymy wielu udanych inwestycji!​

Leave a Comment