Czym jest złoto

samorodki złotaJest to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 79, należy do grupy tzw. metali przejściowych. Materiał ten jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, rozpuścić można go w niewielkiej ilości specjalnych kwasów, z których najbardziej znana jest ich mieszanka zwana wodą królewską. W naturze złoto może występować w postaci pierwotnej lub wtórnej, w pierwszym przypadku jest ono zawarte w skałach, występuje często w towarzystwie np. kwarcu, srebra. Wtórne złoża powstają natomiast w skutek erozji skał, w których wcześniej występowało pierwotnie, można je więc znaleźć w żwirach, piaskach, zlepieńcach itp. Naturalnie występujące grudki złota określa się mianem samorodków.

Wydobycie złota na świecie i w Polsce

Co ciekawe, właściwie od kiedy ludzie zaczęli ten metal wydobywać, rocznie uzyskuje się mniej więcej od jednego do dwóch procent nowego kruszcu i właściwie niemożliwa jest gwałtowna zmiana tych parametrów. Do największych producentów złota zaliczają się RPA, Rosja, Chiny, USA, Kanada, Australia. O czym być może wiele osób nie wie, również w Polsce pozyskuje się niewielkie ilości tego żółtego kruszcu, występuje on zwłaszcza w złożach miedzi eksploatowanych w okolicach Lubina przez nasz największy koncern miedziowy. Rocznie KGHM, bo o tej firmie mowa, wytwarza kilkaset kilogramów, nawet do tony tego niezwykle cennego materiału.

Zastosowanie złota w przemyśle, inwestycjach i jubilerstwie

Najczęstsze zastosowania złotaZłoto ma wiele zastosowań, jest używane np. w przemyśle elektronicznym do produkcji styków, metal ten jest bowiem jednym z najlepszych przewodników prądu elektrycznego (zaraz po srebrze), a przy tym nie koroduje. Dzięki swoim właściwościom złoto ma zastosowanie również w medycynie, zwłaszcza w stomatologii. Poza tym wykorzystuje się go także wiele w przemyśle jubilerskim, do wyrobu różnego rodzaju biżuterii i ozdób. Jako ciekawostkę można podać, że bywa również składnikiem potraw, choć pełni w nich raczej funkcję estetyczną, a nie smakową.

W ostatnim czasie na pierwszy plan wysuwa się jeszcze jedna istotna zaleta żółtego metalu, mianowicie to, że świetnie sprawdza się on jako materiał reprezentujący wartość. W zasadzie nie można zwiększyć radykalnie jego podaży, dlatego jest w dużej mierze odporny na inflację. O ile pieniądz papierowy jest jedynie symboliczny, a elektroniczny, nawet nadsymboliczny (jak twierdził Alvin Toffler), a co za tym idzie da się je niezwykle łatwo powielać, to kruszców nie możemy szybko i tanio wyprodukować więcej. Złoto jako pieniądz wykorzystywane jest już od tysięcy lat, również współcześnie działają jak najbardziej poważne szkoły ekonomiczne, które postulują powrót do standardu złota, jedną z nich jest np. Szkoła Austriacka, z której wywodzili się znani naukowcy i zdobywcy Nagród Nobla.

Chociaż obecnie metal ten nie pełni roli pieniądza, to jednak jest powszechnie wykorzystywany jako lokata kapitału. Cechami złota inwestycyjnego zajmiemy się jednak w innym tekście, do którego lektury zapraszamy.

One thought on “Czym jest złoto

Leave a Comment