Cena platyny i cena palladu – jak obliczamy

platynowa monetaNadszedł wreszcie czas na ostatni tekst z cyklu metodologicznego, mającego poprzedzić publikację tego, jakie są ceny metali szlachetnych w transakcjach prowadzonych za pośrednictwem Allegro. Dziś zajmiemy się tym, jak analizowany jest kurs platyny oraz palladu. Obydwa te pierwiastki służą do wyrobu przedmiotów mających walory inwestycyjne, pierwszy ceną znacznie przewyższa sztabki złote, drugi natomiast od żółtego kruszcu jest tańszy.

Obydwa metale szlachetne zostają opisane w jednym artykule, ponieważ występują one na aukcjach niezbyt często, choćby dlatego, że nie są wśród inwestorów bardzo popularne, a także ich podaż jest ograniczona. Powodem, dla którego sposób analizy ich cen opisany zostanie w tym samym tekście jest również to, że metodologia ta w obu przypadkach jest niemal taka sama.

Ceny platyny – sposób wyznaczania

Rynek platyny na Allegro nie jest zbyt rozbudowany, sztabki nie pojawiają się bardzo często, zazwyczaj kilka razy w miesiącu. Zróżnicowana jest także ich waga, są takie, które zawierają gram platyny, ale spotyka się i takie, które ważą 200 gramów. Często zdarza się również, że oferta nie kończy się sprzedażą, powodem tego są zapewne wysokie ceny, za jakie metal ten jest wystawiany. Śledząc transakcje pod uwagę bierzemy wymienione poniżej przedmioty.

  • Najmniejszym śledzonym przez nas towarem jest sztabka platyny o wadze jednego grama. Zdarzają się one stosunkowo często i są w miarę dostępne, ponieważ ich cena nie jest zaporowa dla przeciętnego uczestnika aukcji, na których sprzedaje się kruszce.
  • Kolejne rejestrowane przez nas transakcje to takie, których przedmiotem jest uncja platyny. Tego rodzaju przedmioty wystawiane są rzadziej, znacznie wyższe są również kwoty, za jakie są sprzedawane, przy nich ceny zlota wydają się niskie.
  • Wreszcie nasze zainteresowanie budzą też licytacje, na których wystawia się inne, dowolne ilości platyny lokacyjnej. Możliwe jest bowiem wyznaczenie ceny za gram metalu w takich transakcjach.

Dodatkowo w tym przypadku rejestrowane są także te transakcje, które nie zakończyły się sprzedażą np. ze względu na zbyt wysoką cenę. Dzięki temu uda się poznać również oczekiwania osób oferujących metal i sprawdzić jak zmienia się wartość cen wywoławczych. Oczywiście transakcji tych w sumie nie będzie zbyt wiele, dlatego właśnie dodatkowe dane będą miały dla nas znaczenie.

Jeszcze trzeba dodać, że tak samo jak sztabki traktowane są przez nas monety platynowe, zwłaszcza bulionowe. Również w tym przypadku zdarza się wiele przedmiotów mających dużą wartość dla kolekcjonerów, znacznie przekraczającą cenę, którą można by uzyskać za sam kruszec, z którego zostały wykonane. Te przypadki staramy się odrzucać w naszych zapisach, zainteresowani jesteśmy bowiem tylko rynkiem platyny lokacyjnej.

Cena palladu – sposób wyznaczania

gram palladuRynek palladu jest chyba jeszcze mniej rozbudowany niż ten, na którym odbywa się handel platyną. W tym przypadku nie wymyśliliśmy nic nowego, ale zastosowaliśmy metody analizy wymienione powyżej. W zasadzie jest jedna różnica, pomiędzy nimi. Raczej nie da się trafić na transakcję, na której sprzedawana jest sztabka palladu o wadze jednego grama, w związku z tym ta wielkość nie jest przez nas analizowana, przyglądamy się więc tylko następującym licytacjom.

  • Tym, których przedmiotem jest uncja palladu, są stosunkowo częste, również dzięki temu, że już w czasach Związku Radzieckiego bito w tym kraju monety z tego metalu.
  • I podobnie jak wyżej, sztabki palladu, które mają różną gramaturę. Również tu można próbować policzyć średnią cenę za gram palladu.

Bez zmian pozostaje także to, że rejestrowane są też przypadki, w których do sprzedaży nie doszło. Robimy to po to, by ustalić jaka cena w danym okresie była satysfakcjonująca dla osób wystawiających przedmioty na licytację. Podobnie jak powyżej, monety palladowe są traktowane wymiennie ze sztabkami, jeśli nie posiadają szczególnych walorów dla kolekcjonerów, przez co ich cena odstaje znacząco od tej, jaką płaci się za metale inwestycyjne.

Te kruszce są najkrócej analizowane, w związku z czym zgromadzone dane mogą nie dać jeszcze wyraźnego obrazu trendów rynkowych. Wierzymy jednak, że z czasem informacje te staną się bardziej przejrzyste.

W razie uwag prosimy o komentarze na forum.

Leave a Comment