Sztabki złote Allegro – ceny 2009

Rok 2009 już dawno za nami, ale czas podsumowań dla nas jeszcze się nie skończył, opisywaliśmy już jak wyceniane są na Allegro srebrne sztabki, były już również analizowane kwoty, jakie płacono za pochodzące z RPA krugerrandy. Teraz czas na złoto w postaci sztabek oraz innych monet bulionowych, którymi handluje się w największym polskim portalu aukcyjnym. Zanim jednak przejdziemy do przedstawiania wykresów obrazujących ceny złota w Polsce w ostatnim roku, wspomnimy nieco o tym, jak poniższe wykresy były tworzone.

Kurs metali – jak tworzymy wykresy i średnie

Podobnie jak w przypadku ostatnich tego rodzaju artykułów, nie zdecydowaliśmy się na publikację osobnego wykresu dla każdego miesiąca, z którego posiadaliśmy dane. Po pierwsze, nie chcieliśmy tworzyć zbyt wielu diagramów, a po drugie, były okresy kiedy handel metalami szlachetnymi był znacznie mniej intensywny, co naszym zdaniem było wystarczającym powodem do tego, by na jednej ilustracji przedstawić większy odcinek czasu, skoro nie miało to wpływu na przejrzystość danych.

Jeśli chodzi o rodzaj złotych sztabek, które uwzględniliśmy w naszym zestawieniu, to nie wzięliśmy pod uwagę wszystkich tych, które wcześniej obserwowaliśmy. Postanowiliśmy nie umieszczać takich, które ważą 20, 50 i 100 gramów. Posiadamy wprawdzie dane odnośnie ich cen w zeszłym roku, jednak transakcji tych było na tyle mało, że postanowiliśmy ich w tym miejscu nie uwzględniać, co nie oznacza, że kiedyś tych informacji nie wykorzystamy. Skupiliśmy się natomiast na sztabkach zawierających:

 • 1 gram złota;
 • 5 gramów złota;
 • 10 gramów złota;
 • 1 uncję złota.

Na wykresach postanowiliśmy dla większej przejrzystości przedstawiać jaki był koszt jednego grama kruszcu zawartego w poszczególnych rodzajach sztabek. To z pewnością ułatwi tworzenie porównań. Jeśli ktoś byłby zainteresowany jak do tego zestawienia mają się ceny złota w NBP, to odsyłam do tekstu, gdzie analizowaliśmy kursy metali szlachetnych ustalane przez tą instytucję.

Pozostała jeszcze sprawa metodologii wyliczania cen średnich w danych okresach. W tym przypadku eliminowaliśmy po jednej wartości najmniejszej i największej dla każdego zestawu danych. Rozważaliśmy czy owe „cięcia” nie powinny być większe, jednak doszliśmy do wniosku, że w niektórych przypadkach mogłoby to spowodować utratę zbyt dużej ilości danych. To właściwie wszystkie uwagi wstępne, zapraszamy do zapoznania się z wynikami naszych badań.

Gram złota – cena w okresie listopad – grudzień 2009

ceny zlota, wykres 01

Powyższy wykres przedstawia dwa ostatnie miesiące ubiegłego roku, przedstawiając go mamy świadomość tego, że nasza metodologia gromadzenia danych została już ustalona i potrafimy dzięki niej uzyskać rzetelne informacje. Na tym diagramie widać wyraźne trendy, które wcale specjalnie nas nie zaskakują. Najwięcej można było uzyskać za złoto w sztabkach najmniejszych, najtaniej natomiast można było je kupić w sztabkach największych. Szczegółowe średnie przedstawiamy poniżej.

 • Za sztabkę ważącą 1 gram płacono w tym czasie przeciętnie 128,15 zł i było to najwięcej w całym zestawieniu.
 • Nieco tańsze były te, które zawierały 5 gramów złota, w tym przypadku za 1 gr można było uzyskać 118, 62 zł, czyli już na tym pierwszym przedziale można było sporo zaoszczędzić.
 • Jeszcze lepszy interes zrobił ten, kto zaopatrywał się w sztabki ważące 10 gramów, w tym przypadku średnia cena grama złota wynosiła 112,64 zł.
 • I na koniec najcięższe sztabki, czyli te, w których zawarta jest 1 uncja złota. W tym przypadku gram sprzedawano średnio za 105,1 zł i jak łatwo zauważyć była to opcja najbardziej korzystna.

Gram złota – cena w okresie wrzesień – październik 2009

ceny zloto

Kolejny okres, w którym analizowaliśmy ceny był stosunkowo krótki, bo obejmował tylko dwa miesiące, czyli wrzesień i październik. Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie ponieważ transakcji było wtedy relatywnie dużo, a chcieliśmy aby wykresy były w miarę czytelne. Widać tu spore wahania, które są jednak charakterystyczne w stosunku do większości naszych danych, mimo tego trendy są całkiem wyraźne. Średnie kwoty, które płacono za złoto Alegro podajemy poniżej.

 • Co nie jest wielkim zaskoczeniem, najdroższe okazały się znów sztabki zawierające jeden gram złota, płacono za nie przeciętnie 119,28 zł.
 • Za to dla sztabek ważących 5 gramów cena ta wynosiła średnio 112,29 zł, czyli znów była niższa niż dla najlżejszych.
 • Jeszcze większa jest ta różnica dla tych, które zawierały 10 gramów kruszcu, w takim przypadku za gram płacono średnio 109,55 zł.
 • Najkorzystniej również w tym czasie było kupować sztabki najcięższe (w tym zestawieniu), czyli takie, na które składała się uncja złota cena grama metalu w takim przypadku wynosiła jedynie 96,70 zł, a więc była ponad 20 zł niższa, niż w przypadku sztabek najlżejszych.

Gram złota – cena w okresie maj – sierpień 2009

kursy zlota wykres

Drugi z analizowanych przez nas okresów obejmował maj, czerwiec, lipiec i sierpień ubiegłego roku, czyli aż cztery miesiące. W tym czasie było jednak na tyle mało transakcji, że doszliśmy do wniosku, że można go przedstawić na jednym wykresie. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy mogło być to, że wiele osób zamiast zajmować się handlem metalami szlachetnymi w internecie, wybrało jednak wyjazd na wakacje. Innym powodem tego zjawiska mogło być to, że cena zlota w tym okresie zaczęła lekko spadać, więc niewielu osobom mogło się spieszyć z jego sprzedażą. Średnie kursy z tego okresu prezentujemy poniżej.

 • Za sztabkę ważącą 1 gram płacono wtedy przeciętnie 126,65 zł.
 • Tańsze w przeliczeniu na cenę za gram okazały się te, które ważyły 5 gramów, w takim przypadku analizowana przez nas kwota wynosiła średnio 108,60 zł.
 • Pewną niespodzianką jest cena grama złota w przypadku sztabek 10 gramowych, w opisywanym okresie wynosiła ona średnio 110,41 zł, a więc więcej niż w przypadku lżejszych przedmiotów z cennego kruszcu. Widać to też na wykresie, że sporo było transakcji, które taki stan rzeczy spowodowały. W tym okresie pojawiło się sporo sztabek kolekcjonerskich przedstawiających historycznych władców Polski, uzyskiwano za nie wyższe ceny i prawdopodobnie to dlatego wystąpiło to zaburzenie.
 • I wreszcie zlota uncja, tu o anomaliach nie było już mowy, kupując sztabkę, która tyle waży, za gram płaciło się w tym okresie średnio 100,07 zł, czyli ponad 26 złotych mniej niż w przypadku najlżejszych.

Gram złota – cena w okresie luty – kwiecień 2009

kurs złoto

Pierwszy okres, dla którego zgromadziliśmy dane obejmował luty marzec i kwiecień. Wprawdzie nasza metodologia gromadzenia informacji cały czas jeszcze ewoluowała, jednak uznaliśmy, że zakres zebranego materiału pozwala już na jego obróbkę oraz graficzne przedstawienie, zwłaszcza, że widać tu już wyraźnie pewne zjawiska, które zarysowały się również później. Wyraźny jest również trend cenowy z tamtego okresu. Poniżej przedstawiamy średnie kursy złota z tego przedziału czasowego.

 • Najdroższy w tym okresie okazał się gram złota zawarty w sztabce najmniejszej, kosztował średnio 141,79 zł.
 • Tańszy był zakup kruszcu po 5 gramów, w tym przypadku za 1 gram płacono przeciętnie 123,66 zł, a więc sporo mniej niż za najlżejsze.
 • Co ciekawe, niewielka była różnica w analizowanej przez nas cenie złota w przypadku sztabek ważących 10 gramów (w stosunku do 5-gramowych), bo wynosiła ona średnio 122,66 zł.
 • Najtaniej wychodziło kupno sztabek, w których zawarta jest 1 uncja gram kosztował w tym przypadku przeciętnie 115,01 zł.

Zloto Allegro – im ciężej, tym taniej

Z powyższych danych wynika, że najbardziej opłaca się zakup zlota w sztabkach najcięższych, jest to zapewne dobra opcja jeśli traktujemy tą inwestycję jako sposób na długoterminowe gromadzenie kapitału. Warto też pamiętać o tym, że o ile za sztabkę jedno-gramową musimy zapłacić drożej, niż za kupionych jednocześnie kilka, czy kilkanaście gramów, to jednak prawdopodobnie drożej będziemy ją mogli później również sprzedać, dlatego możliwe jest, że na takiej transakcji nie będziemy stratni, a być może nawet zyskamy.

Można tu też dodać, że im mniejsza sztabka, tym łatwiej ją upłynnić, bo szybciej znajdzie się na nią kupiec. Jako przykład można tu podać pojawiającą się na Allegro od jakiegoś czasu sztabkę kilogramową, w przypadku której cena za gram jest bardzo atrakcyjna, jednak trudno znaleźć kupca, który jest w stanie wyłożyć jednorazowo około 100 tys. złotych na taki zakup.

Zdajemy sobie sprawę z niedoskonałości tych wykresów, brakuje na nich bowiem odniesienia do cen oficjalnych, ustalanych np. przez NBP. Zrezygnowaliśmy z tego, by dane były bardziej przejrzyste, a kwoty te podaliśmy w artykule opisującym jakie były ceny krugerrandów, tak, że zawsze można je porównać z tym, co znajduje się na przedstawionych dziś wykresach. Być może w kolejnym tego rodzaju artykule to zmienimy.

Zapraszamy do komentowania zamieszczonego tekstu.

Leave a Comment